11.11.2014

Otázky pro svatebního fotografa!

Svatební fotky nejsou vůbec jednoduché téma a rozhovor s potencionálním svatebním fotografem muže být poměrně skličující záležitost. Bez ohledu na to zda vaši svatbu budu fotit já nebo někdo jiný, jsem připravil pár otázek, na které by se měli zeptat svého svatebního fotografa.

 • Jaký je váš rukopis/styl?

Toto by měla být první otázka, která by Vás měla zajímat. Já fotím především reportáž s nádechem módy a moderního umění. Prošel jsem si řadu etap ve své fotografické praxi, tvrdé světlo vystřídalo měkké a rozsáhlé retuše vystřídaly kvalitní příběh. Kladu důraz na příběh a na originální nevšední nápady, které si připravuji před každým focením v dané lokalitě před svatebním dnem. Můj rukopis si můžete prohlédnout v galerii.

v seníku

láska v seníku

 • Kolik svateb jste již fotil?

Důležitá otázka, která poodhalí kolik má vámi vybraný svatební fotograf zkušeností. Roky praxe nic neznamenají, někteří fotografové (v české republice většina) si svatbami přivydělávají a není to jejich hlavní pracovní poměr.. Takový fotograf může za několik let nafotit pouze pár desítek svateb. Já osobně mám za sebou stovky svateb (dva roky po sobě od května do srpna zaplněné téměř všechny víkendy půl roku dopředu)

V roce 2014 jsem od konce dubna do začátku září měl pouze jedinou volnou sobotu. Někteří lidé si řekli své „ANO“ v pátek. Největší horor, který mě potkal bylo celodenní třech svateb po sobě pátek-sobota-neděle a do budoucna tento maraton, již nemám v plánu absolvovat.

 • Kolik dalších akcí máte o víkendu kdy máme svatbu?

Zpravidla mívám jednu svatbu za víkend. Ze zkušeností vím, že je velice obtížné mít dvě svatby za sebou nebo den před svatbou fotit jinou reportáž do pozdních večerních hodin. Fotím vždy pouze jednu svatbu denně, kdybych jich měl více, důraznost na detail a klientský servis, by mohl velice trpět.

 • Bude sepsána smlouvu o službách, které mají být poskytnuty a pokud ano, můžete mi jí poslat?

Existuje mnoho fotografů, kteří neposkytují smlouvy pro své klienty. Doporučuji si smlouvu vyžádat. Smlouva se spisuje především pro vaši ochranu. Požádejte fotografa o náhled smlouvy před osobní schůzkou.

 • Co se stane, když fotograf onemocní.

Je to velice nepravděpodobné a nikdy se mi to nestalo, nicméně i to se může stát. Nemusíte se bát v záloze mám tři skvělé fotografy (Petra, Davida, Tomáše), kteří mě mohou v případě nemoci zastoupit.

 • Je ve vašem balíčku asistent?

Osobně na všechny svatby beru asistenta. Je to sice výdaj navíc, ale ze zkušenosti vím, že dobrý asistent je k nezaplacení a nemusím kazit den někomu ze svatebčanů. Jeho náplní práce je střežit techniku za statisíce, pomáhat mi osvětlovat scénu, rovnat šaty, vyvolávat hosty ke společnému focení a v neposlední řadě se na něj mohu spolehnout v neočekáváných situacích.

 • Do jaké míry se věnujete postprodukci?

Dalším faktorem ovlivňujícím, jak vaše fotografie budou vypadat je postprodukce (úprava fotek v počítači). Buďte velmi opatrní, řada fotografů nedělá postprodukci. Předají vám neupravené fotografie a to přímo z foťáku. V tomto případě jste neobdrželi hotový a profesionální produkt.

 • Budete barevně upravovat mé fotky?

Korekce barev je nejzákladnější postprodukce, která by měla být provedena na každém snímku. Značná část fotografů barvu neupravuje vůbec . To znamená, že některé fotky můžou mít pleťový odstín nepřirozeně oranžový, žlutý, červený nebo dokonce modrý.

 • Jaký druh zařízení používáte. Máte záložní fotoaparát?

Osobně používám velice kvalitní vybavení. V některých případech absolutně to nejlepší co se v dané kategorii dá koupit. Mám dva profesionální fotoaparáty, což je velice důležité, kdyby mi jeden vypověděl službu, navíc nemusím přehazovat objektivy, čímž ušetřím čas a neuteče mi žádný snímek. Svatební fotograf nemusí mít to nejlepší z nejlepších, ale je důležité mít alespoň standart a základní objektivy s dobrou světelností.

Připravil jsem si seznam vybavení, které by měl profesionální fotograf mít.

[toggle title_open=“Vybavení, které by měl svatební fotograf mít:“ title_closed=“Vybavení, které by měl svatební fotograf mít:“ hide=“true“ ]Primární tělo fotoaparátu: nejnižší úroveň: Canon 50D, 60D nebo Nikon D300-nejvyšší: Canon 5D mark III, 6D, 1DX nebo Nikon D600, D750, D800   Sekundární:-minimálně 50D nebo Nikon D300 a vyšší   Objektivy které by měl mít:-24-70mm F/2.8 nebo ekvivalent Nikonu-70-200mm F/2.8 IS nebo ekvivalent Nikonu   Blesky:-Canon 580 EX II nebo ekvivalent Nikonu   Blesky mimo fotoaparát-Canon 580 ex II (nebo ekvivalent Nikonu) /odpalovače na externí blesk Pocket Wizard-Ateliérové světlo s bateriovým generátorem a odpalovač[/toggle]

 • V jakém oblečení vy a asistent dorazíte?

Snažíme se oblékat, tak jak se očekává, černé sáčkové kalhoty a košili. Popřípadě oblek. Vše musí být v souladu s etiketou. Pokud je předpoklad, že bude 30 stupňů a více beru si bílou polokošili. Měl jsem tu možnost vypozorovat, že někteří fotografové si s oblečením hlavu nelámou. Jít fotit svatbu do kostela v kraťasech, teniskách a triku se superhrdinou chce velkou dávku drzosti a „punku“(bohužel i s tím jsem se setkal).

 • Za jak dlouho dostaneme fotky?

Zpravidla dva – až tři týdny. Dělám co je v mých silách, aby jste dostali fotografie co nejdříve. Selekce, postprodukce a retuše zaberou značný čas.

 


 

Komentáře

Komentáře

RECENT POSTS