23.1.2018

Joby

Joby sem Joby tam, Joby kam se podívám. Tak často jsem kolem sebe viděl „kuličkové“ stativy GorillaPod, až jsem si řekl, že je musím vyzkoušet také. Ze všech velikostí mě nejvíce zaujal MODEL 1K & 3K jsou to aktualizované verze z roku 2017. Rozdíl mezi těmito modely je ve velikosti a hlavně v nosnosti 1K= 1Kg a 3K unese 3Kg.

Prvně jsem si spočítal hmotnost techniky. Tělo Sony A9 s 730 gramů, oblíbený cestovní objektiv Zeiss Loxia  35mm 340 gramů, celková váha 1070 gramů. Verze 3K by mi stačila na jakýkoliv objektiv co mám, ale miluji výzvy, proto moje volba se uchýlila k verzi 1K.

První dojmy:

Joby jsem rozbalil z krásné krabice a hned jsem si začal hrát, zpracování bylo na slušné úrovni s kuličky jsem ohýbal to všem možný stran a chvilku jsem se tím zabavil. V ten moment mi došlo, že to nemusí sloužit jen pro fotoaparát a začal jsem na stativ šroubovat blesk a měl jsem náramnou radost, že mám nový stojánek na blesk a hraní pokračovalo. Blesk takto uchycený mi připomínal malého pavouka a jen jsem si povzdechl, škoda že neumíš chodit, to bych nepotřeboval asistenta na svícení.

V praxi

Byl jsem nervozní na každý foto výlet jsem sebou bral stativ konkrétně Manfrotto 190go, i přesto že byl stativ z karbonu, cestou po horách se pronášel a připnutý na batoh z boku mi narušoval těžiště batohu. Nicméně musím přiznat, že se bez klasického stativu byl výlet mnohem komfortnější. Začal jsem z lehka nejprve jsem Gorilla pod  připevnil k plotu, držel a ani se nehnul. Udělal jsme pár fotek a šel jsem dál, cestou jsem stativ montoval kde se jen dalo a nebyl problém upevnit malinkatý stativ i na místa, o kterých by se klasickému stativu mohlo jen zdát.
Našel se jeden moment, kdy mi stuhla krev v žilách, když jsem si dělal pár selfíček a užíval si jak je to vše dokonalé malý stativ to na větvi nevydržel a otočil o 180 stupňů. Můj infarktový výraz vystřídal úsměv, nožičky se pevně držely stromu a foták mi na zem nespadl.

Jak jsem říkal na začátku mám rád výzvy a lest po skalách, kde jedno uklouznutí stojí člověka život pro mě není úplně problém, ani když fouká silný vítr a hustě sněží. Když ta maličkatá hračička vydržela veškeré mé vylomeniny a já si ji začínal víc a víc zamilovávat, tak jsem se uchýlil ještě k poslední šílenosti a zatížit stativ váhou 1,3Kg objektivem 12-24mm a s hrůzou v obličeji (přidávám foto pro pobavení) jsem to připevňoval na břízu, která nejenže vypadala chatrně, ale pod vlivem větru se houpala. Světe div se, ale Joby to zvládl udělal jsme pár fotek, z toho jak se bříza ohýbala v poryvech větru tak byly lehce pohybově rozmáznuté, ale to už byla daň za to, že se stmívalo a já byl expozičně omezen.  S klidem v duši, že mi nespadla výbava za cca 170.000Kč ze skály test ukončil.

V komerční praxi, využívám GorillaPod pro své externí blesky, není problém je na svatbě vždy někam pohodlně zavěsit a na výsledných fotkách nemusím retušovat nevzhledný stativ. Navíc slouží i jako grip nožičky narovnáte a chytíte do ruky (viz fotka se Sony A9). Na stativ připevňuji i trvalé světlo když fotím makro svatebních prstýnků.

Využití: 

-náhrada za běžný stativ v případě nekomerčního využití popřípadě rozšíření stativu stávajícího

-grip pro lepší držení zrcadlovky / blesku / mikrofonu / trvalého světla

-při filmování například vlogů (Video blog)

-ideální společník na selfíčka

Příslušenství

Stativ se dá koupit v kitu s hlavou nebo bez, já jsem stativ koupil a testoval bez hlavy z důvodu ušetření každého gramu.  1K hlava stojí jako samotný stativ, ovšem můžete použít jakoukoliv stativovou hlavu s ¼“ upínacím šroubem.

 

Závěrečné hodnocení

Musím se přiznat z GorillaPad jsem nikdy před tím, nebral moc vážně a ta myšlenka se mi ani moc nezamlouvala. Po prvním testování jsem změnil svůj názor téměř o 360 stupňů a upřímně jsem si tohoto „malinkatého pavoučka“  (můj pracovní název) zamiloval. Mám doma celkem dvě 1K a v blízké době budu objednávat verzi 3K, která na pohodu unese všechny moje objektivy, pokud půjdu fotit komerční zakázku vždy budu mít po blízku klasický stativ, ale když si půjdu fotit jen tak pro radost, tak se obávám, že vždy šáhnu po GorillaPod, neboť každé ušetřené kilo se setsakramentsky počítá.

Rád bych dodal i nějaký mínusy, co mi vadilo a co se mi nelíbilo. Mám zálibu hledat chybičky a upozorňovat na ně, v jsme opravdový mistr. Ale za cenu Joby GorillaPod, která je 800Kč a užil jsem si tolik zábavy, prostě není co vytknout.

PS: vlastně mě napadlo, že by časem ty kuličky mohly povolit a nedržet, ale pokud se to časem stane určitě recenzi doplním.

 

 

tato poslední fotka je pro pobavení, já měl za to že jsem pohledný sympaťák, ale když je v sázce 170.000Kč tak se tvářím jako vyplašenej činskej křeček :)))

Komentáře

Komentáře

RECENT POSTS